Sandefjords BladArkiv
Merk deg navnet: Matias Armand Jordal. "Sammen" er sjeldent godt gjennomført drama.
Norsk film er i siget. Kvantiteten er det lenge siden det har vært noe å si på, og her er et eksempel på at også kvaliteten kan holde godt mål.
Matias Armand Jordal (jada, det er sønnen til Frøydis og Helge!) er både manusforfatter og regissør for et sårt, sterkt og medrivende drama om sorg og andre reaksjoner etter at familiens knutepunkt blir brått revet bort. Og langfilmdebutanten gjør det med bravur.
Det er mamma Kristine som blir utsatt for en meningsløs trafikkulykke når pappa Roger og Pål på 12 er på vei fra Drammen til Gardermoen for å dra på ferie til Tenerife. Roger introduseres raskt som en tøff mann med en usikker kjerne, og når Kristine dør (ikke uten skyldfølelse for Roger), havner han gradvis og ettertrykkelig i grøfta. En psykolog ville kanskje sagt at han har lite kontakt med seg selv; han driver i hvert fall uærlig fortrengning og unnvikende virkelighetsflukt i selvdestruktiv kombinasjon. Og den som må lide, er Pål - såpass at pappa selv kobler inn barnevernsvakta!
Mer skal ikke røpes av et handlingsforløp som gjør stadig mer vondt - fram mot den forløsningen du stadig mer ønsker må komme.
Matias Armand Jordal kunne havnet i grøfta han også, men han har klart å skape et drama som tvers igjennom er troverdig, også rent menneskelig sett. Og som han tidligere har vist i sine gode og prisbelønte kortfilmer: Han kan personinstruksjon bedre enn de fleste her til lands.
Fridtjov Såheim leverer sin beste rolle til nå som Roger, en mann du vekselvis betrakter med forakt og sympati. Den unge filmdebutanten Odin Waage matcher ham ypperlig som Pål, en gutt som gjør sitt beste for å ta det ansvaret faren ikke er i stand til, og som må gjennomgå langt mer enn han bør.
Med i det gode bildet høres også et sett biroller som alle er til å tro på, og Matias Armand Jordal er ikke redd for verken å gå tett innpå personene eller dvele ved dem underveis. Og aldri, aldri, lures vi over i sentimentaliteten. Når tårene kommer, er de ektefølte. Resultatet er et modig og menneskelig drama med nyanser og kvaliteter på nivå med både "De usynlige" og "Sønner" - og det sier ikke lite.
Modig er også musikkvalget, der filmens kanskje aller såreste punkt kontrasteres med Bukkene Bruses "Gut", med Arve Moen Bergsets inderlige stemme i storslått religiøs, norsk folkemusikk.
Håp finnes det alltid
Sven Grotda
Publisert tirsdag 12. januar 2010 kl. 11:48.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| 28.08 - 26.12 | Kings & Queens på Baku | |
| Friday | 03.09 | Glasshytta i Vivestad |
| Friday | 03.09 | Fotoutstilling |
| 03.09 - 03.09 | Quiz på Kroa | |
| Friday | 03.09 | Kunstutstilling i Åsgårdstrand Galleri |
I grøfta
(10 bilder)
(20 bilder)
Jeg ønsker deg en god og fin bursdagsfeiring jenta mi og håper at du får...
16 år
Camilla Grøtberg, p.t. Horten VGS, fyller 16 år idag, og kan endelig øvelseskjøre :) ...
Skriv en hilsen eller se flere hilsener
Natteravner – de i gule jakker – har vært et kjent, kjært og ikke minst viktig syn i byb ...
sbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Ukens annonser
Her finner du siste ukes avisannonser.
Sandefjord Bredbånd
Snarvei til hjemmeside.
Prøv en quiz i sommervarmen.
Billybob
På TV
Ta testen om hva du kan om det som har vært på TV!
Haukerød Blad
Ramblin’ Jack Elliott på landeveien igjen
Oslo (NTB–Gitte Johannessen): Ramblin’ Jack Elliott (79) var aldri i tvil om at han skulle fortsette livet på landeveien etter fjorårets hjerteproblemer.
I grøfta
(10 bilder)
(20 bilder)
(28 bilder)
(16 bilder)
NETTKJØRT: En av flere bilprodusenter som har presset seg under 100-tallet for CO2-utslipp, er Peugeot med sin 207 med 1.6 HDi-motor.
Arash er en bil mange har kalt Englands Veyron men frem til nå har den bare eksistert som skisser og løse deler. Nå er den første klar.
For å signalisere at dette ikke er en rommelig stasjonsvogn i vanlig betydning, har Volvo døpt nykommeren Sportswagon. De som vil ha stor lasteplass, henvises til V70 eller XC70.
Sauenes valg
På druen sammen med italienske sauer.
Markens grøde dyrket med hjertet
Best smaker det når grønnsakene er dyrket med hjertet av en lokal ildsjel.