SANDEFJORD: Lingelemveien 68 B, Sandefjord Primærrom areal: 85m² Bruttoareal : 91m² Tomteareal: 187 Prisantydning: 1 850 000,- Foto: Eiendomsmegler1

Dette får du hvis du er på boligjakt med to millioner

Tenk deg at du er ung og nyutdannet. Plutselig dukker drømmejobben opp i Vestfold, og du og kjæresten er brått på boligjakt. Hva får du egentlig for to millioner kroner?

Annonse

KODAL: Hvitsteinveien 237, Kodal Primærrom areal: 131 m² Bruttoareal: 425 m² Tomt: 2533 m² Prisantydning: 2.190.000,- Foto: Krogsveen

STOKKE: Varveien 22, Stokke Primærrom areal: 91m² Bruttoareal: 106m² Prisantydning: 1.890.000,- Foto: DnB

LARVIK: Skoleveien 6, Larvik Primærrom areal: 108m² Bruttoareal: 128m² Tomteareal: 328 Prisantydning: 1.890.000,- Foto: Krogsveen

TØNSBERG: Hertug Guthorms gate 25 h, Tønsberg Primærrom areal: 70m² Prisantydning: 1.890.000,- Fellesutgifter: 3.509,- Fellesgjeld: 228.819,- Totalpris: 2.118.819,- Eierform: Andelsleilighet Foto: Eiendomsmegler1

NØTTERØY: Røsselgata 19, 3140 Nøtterøy Primærrom areal: 149m² Prisantydning: 1.940.000,- Fellesutgifter: 5.895,- Fellesgjeld: 300.559,- Totalpris: 2.240.559,- Foto: OBOS

HORTEN: Vestre Braarud gate 37, Horten Primærrom areal: 178m² Bruttoareal BTA.: 193m² Tomteareal: 971 Prisantydning: 2.100.000,- Foto: DnB

HOLMESTRAND: Backers gate 2, Holmestrand Primærrom areal: 161m² Bruttoareal.: 222m² Prisantydning: 1.800.000 Tomt: 325 m² Foto: DnB

Annonse

– For to millioner kan man forvente å få et rekkehus som man kan flytte rett inn i, eller en enebolig som trenger mye modernisering, sier eiendomsmegler Paal Hegdahl i Krogsveen Sandefjord.

Del på Facebook

Han advarer mot å tro at man får både god plass og ferdig oppusset bolig til et budsjett på to millioner.

Boliger til rundt to millioner går fort.

– Det kan bli meget vanskelig. Da må man i så fall ned på størrelse av boligen, kanskje helt ned i 90–100 kvm. Alternativet er å kjøpe et rekkehus eller tomannsbolig, mener han.

SJEKK boliger til salgs i Sandefjord

God flyt

Hegdahl forteller at er man på jakt etter en enebolig under to millioner, snakker man for eksempel om et eldre hus fra 50-tallet som må pusses opp. Eventuelt kan man være heldig å få et hus som er klart innflytting, men disse er små, kanskje ikke mer en 100 kvadratmeter.

– Ulempen er at man kanskje bruker mye penger på oppussing. I dag har blitt slik at folk flest vil gjerne flytte rett inn, uten å pusse opp, hvis de kan, forteller Hegdahl til Tønsbergs Blad.

Han forteller om et marked i god flyt, noe som gjør det tøft å være førstegangskjøper.

– Dette markedet er tøft, ettersom det ofte er mange interessenter, spesielt i det lavere prissjiktet. Prisene presses dermed opp. Det gjelder spesielt for boliger til rundt to millioner, forteller han.

SJEKK EIENDOMSBASEN

Barnehage og skole

På grunn av krav til egenkapital er to millioner ofte så langt yngre kjøpere klarer å strekke seg. Er man alene, er det enda vanskeligere.

– Boliger til rundt to millioner går fort. Det er mange aktuelle kjøpere, de fleste nyetablerte slik som det tenkte paret i 20-årene, men også eldre som nedgraderer eller nyskilte som ønsker å bli værende i samme område som barna bor, forteller Hegdahl.

For mange unge par i etableringsfasen er nærhet til barnehage og skole viktig.

– Det er veldig viktig og en ting mange sjekker tidlig i kjøpsprosessen.

Korte avstander

Er man på jakt etter en enebolig, må man nok belage seg på å bo litt utenfor sentrum, men i lille Vestfold kan det vise seg å være en grei løsning.

– Vestfold er et lite fylke med korte avstander til alt. Det er ikke langt verken til Oslo, Torp, barnehager eller turområder uansett hvor i fylket du bor, mener Hegdahl.

LES OGSÅ: Sandefjords dyreste bolig, solgt for 38 millioner

Mye for pengene i Horten

Også hos Eiendomsmegler 1 i Tønsberg ser de at det er vanskelig å være førstegangskjøper.

– Generelt sett går omsetningen fort for tiden. Det er lite boliger til salgs, og markedet er godt for selgere. Det gjør at det blir enda tøffere å være førstegangskjøper, forteller megler Kari Vinde.

Hun forteller om et tradisjonelt mønster hvor par med barn går for enebolig og par uten barn ender opp med leilighet i sentrum.

– Har man barn, vil man ofte ha litt uteplass.

Vinde trekker fram Horten som et område hvor man får mye for pengene, men hun mener også Andebu og særlig Re har fått en oppsving i det siste.

LES OGSÅ: Slik gikk det med Clooneys huskjøp i Sandefjord

Tønsberg er dyrest

Ifølge tall fra Norges Eiendomsmeglerforbund, Eiendomsmeglerforetakenes Forening, finn.no og Econ Pöyry er Tønsberg den dyreste vestfoldbyen å bo i, tett etterfulgt av Sandefjord og Larvik.

– Vi er litt varsomme med å benytte kvadratmeterpris. Det kan være litt misvisende ettersom det er så store variasjoner på boligene og områdene. Det er relativt små byer vi snakker om, så det blir derfor er det store forskjeller. Det man kan lese ut av statistikken er at det er noe dyrere å kjøpe bolig i Tønsberg enn i Sandefjord og Larvik. Jeg tror dette går på at Tønsberg er noe mer sentralt med blant annet kortere vei til Oslo, flere butikker og bedrifter nær sentrum samt Høyskolen i Vestfold som gjør at pågangen er noe større enn for eksempel Larvik og Sandefjord, avslutter han.

LES OGSÅ: Spår fortsatt økte boligpriser

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (103)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.