Tor Bjørvik og Hedrum Historielag tror mange vil få en fin opplevelse på turen langs Kveldefossen. Foto: privat

Kjøp bilde

Fosselangs på mølletur

Søndag, på Kulturminnedagen 2009, inviterer Larvik og omegn turistforening og Hedrum Historielag til tur langs Kveldefossen og opp til Musevann i Kvelde.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

– Siden årets tema for kulturminnedagen er bruken av vannet i tidligere tider, passer det godt å legge turen langs Kveldefossen, sier Tor Bjørvik.

Bekken, som heter Gylna, har et fall på 150 meter fra Musevann til den renner ned i Lågendalen litt nord for Siljanveien.

I disse fossestrykene var det i sin tid hele 14 kverner på rad. Seinere var det ei større mølle, sagbruk og stampe. Da mølla ble nedlagt i 1916, ble det bygd kraftstasjon, og fra ca. 1955 til 2002 var det vannverk for Kvelde. Alt dette er det spor etter oppover langs bekken.

Turen videre oppover går nokså bratt på traktorvei forbi Kveldesetra til kraftverksdammen og videre til dammen for Musevann, ca. 1,5 kilometer i alt. Her blir det en rast. De som er dårlige til beins vil få assistanse underveis.

– Folk bør benytte anledningen til å komme til et naturskjønt og historisk område, hvor de fleste aldri har vært, sier Bjørvik.


(Arkivartikkel fra 09.09.2009)
 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (103)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.