Frode A. Rismyhr vil starte et unikt tilbud i Norge: Et studium spesifikt rettet mot barne- og ungdomsarbeidere innenfor teater. Foto: Olaf Akselsen
Kjøp bildeFrilynt vil starte høyskole i Napergården
Vil du bli teaterinstruktør for barn og unge? Fra høsten 2011 kan du kanskje utdanne deg på Napergården i Sandefjord.
Sb.no på Facebook
Det er Frode A. Rismyhr og Norsk Frilynt Ungdomsforbund som nå trekker i trådene for at du kan få en helt unik og spesifikk utdanning innenfor teateryrket.
Instruktørtørke
Rismyhr har som generalsekretær i Frilynt og engasjert teaterarbeider for barn og unge erfart at det alltid mangler instruktører.
Høgskolen i Vestfold på Bakkenteigen tilbyr i dag en bachelor i dramafag, men denne utdanningen er mer teoretisk og analytisk fundert.
– Brecht og Stanislav og de kameratene der, kan ikke brukes i teater for barn og unge. Få av dramaelevene er ut i felten i foreningslivet etterpå, så dette studiet trenger vi, slår Rismyhr fast.
Til godkjenning
Han har allerede utarbeidet en fagplan han skal legge fram for Høgskolen i Vestfold med tanke på samarbeid.
Godkjenner høyskolen planen, kan Rismyhr nå sitt store mål: Å åpne for et ettårig studium (60 studiepoeng) i Napergården høsten 2011.
Endelig høyskole?
Det vil i så tilfelle bety at byen får sitt første og eneste høyskolestudium, bortsett fra BIs tidligere tilbud.
I torsdagens avis kan du lese mer om hva det lokale kulturlivet synes om planene, og hva Høgskolen i Vestfold sier.










