Mangfoldig festival
Veierland er kjent for sin harmoniske stillhet. Harmonien beholdt den vel på lørdagskvelden, men stille var øya langt ifra.
Sb.no på Facebook
For andre år på rad ble Veierlandfestivalen avviklet denne helgen. Den vesle festivalen var nok kanskje ikke av Baderocks eller Slottsfjellfestivalens dimensjoner, men akkurat så stor som arrangørene vil ha den.
Familiefestival
Øya har et landlig preg, og er veldig trivelig, så det bør gå an å holde konserter her, tenkte vi i fjor. I år var festivalen litt mer spenstig, hevder en av de åtte arrangørene, Tore Iversen.
Fra fire om ettermiddagen til rundt én time ut i det nye døgnet dundret høyttalerne løs med alt fra "Acantha"s rockede spillestil til countrylåter med blant annet Malin Pettersen fra Idol og kodølingen Morten Vestly.
Jeg syns det går veldig bra. Ungene leker i høyet mens foreldrene slår seg løs med dans. Alle har det moro, og det er jo det viktigste, påstår Nokart Brynildsen som eier gården der festivalen fant sted.
God og gammeldags
Foruten de nevnte artistene opptrådte også sandefjordsbandet "Philips Pirater", som også spilte på fjorårets festival. Bandet klinte til med forrykende gitarsoloer og udødelige 60- og 70-talls rockelåter som brakte fram nostalgifølelsene hos det litt eldre publikummet.
Og så har vi fått med Arnt Martin Brynhildsen, som har sine røtter på Veierland. Han setter melodi til dikt som foreldrene hans har skrevet, opplyser Tore.
En annen opprinnelig veierlending er countryartisten Ivar Thomas, som hadde
med seg oslobandet "The Hired Guns".
Grand finale
Det kreves selvfølgelig veldig mye forberedelser for å lage en festival. Dessuten må man skaffe gode kontakter i musikkbransjen, forklarer Tore.
Og denne prøven besto nok arrangørene. De hadde nemlig fått med seg plakattopperen Knut Reiersrud. Han avsluttet showet med energiske og folkemusikkinspirerte låter.
Vi kontaktet Reiersrud, og han tente veldig på ideen, tilføyer Tore.
Så årets Veierlandfestival var utvilsomt vellykket, og det er vel ikke helt uaktuelt at man også neste år blir nødt til å ta ferjeturen over til øya for en musikkbegivenhet uten like.
(Arkivartikkel fra 15.08.2005)















