Bjørnar Norén benytter seg flittig av bibliotekets spill- og datatilbud. Til lørdag kan barn sette seg på liste og få testet ut spillferdighetene sine. Flere unge vil veilede dem. Foto: Olaf Akselsen
Kjøp bildeSpill deg varm på biblioteket
Det er trygt, det er lærerikt og det er utviklende. Argumentene er mange for å la de små slippe til på spillets dag ved biblioteket.
Thorhild Westrum Solem forteller at spillene er både lærerike og underholdende for barna. Foto: Olaf Akselsen
Kjøp bildeSb.no på Facebook
Både Knerten, lillebror og alle fjortisene er velkomne til å boltre seg foran skjermene på biblioteket lørdag formiddag. Da inviteres det til Spilldag i 50 av landets biblioteker, og Sandefjord Bibliotek stiller godt forberedt.
Mest på nett
Bjørnar Norén (13) er en av dem som bruker datamaskinene på biblioteket flittig, og som kan tenke seg å sette seg på liste til en av maskinene lørdag.
– Jeg sitter mest på YouTube og hører på musikk og ser på videoer, sier Bjørnar.
Skal han spille finner han også favoritten her, som er spillet RuneScape.
Trygge omgivelser
– Her kan ungene sitte i trygge omgivelser der voksne har oversikt over hva som skjer på og ved maskinene, sier bibliotekar Thorild Westrum Solem.
Hun sitter med et nyinnkjøpt dataspill som mer datakyndige skal montere på de minstes avdeling før lørdag. Dermed kan jenter og gutter under åtte år få prøve seg på spillet Wii.
– Spill er ikke så skummelt som mange voksne kan tro, det ligger mye læring og utvikling av ferdigheter i spillaktivitetene, sier hun.
Hun sier flere kan spille sammen, og bli utfordret både på koordinasjon og konfliktløsning, samarbeid og bevegelse.
(Arkivartikkel fra 13.11.2009)















