Olaf Klunderud, Per Gunnar Bjørholt, Gjermund Walle og Jan Svenungsen har holdt på som Skagerakkærne siden 2004. Søndag kan du høre dem i Hvalfangstmuseet. Foto: www.paaneset.no

Kjøp bilde

Syng med i Hvalfangstmuseet

Vel er søndagen ment som hviledag, men av og til finnes det gode grunner til unntak.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

Det mener i hvert fall ledelsen ved Hvalfangstmuseet. Grunnen er todelt: Visegruppa Skagerakkærne og Bjørn Basberg.
Førstnevnte byr på ramsalte musikkpastiller fra norsk visetradisjon og synger aller helst for dem som synger med.
De serverer eget materiale, men inspirasjonskilder er størrelser som Otto Nilsen, Alf Prøysen, Erik Bye, Vidar Sandbeck og Alf Cranner.
Når kvartetten har lagt ned instrumentene, inntar Basberg, sentrum for begivenhetene med foredraget «Ruiner, rotter og reinsdyr – Syd Georgia i dag».
Som tittelen angir, handler dette om situasjonen ved de gamle fangststasjonene i dag.
Han skal blant annet greie ut om prosjektene som er satt i gang for å føre flora og fauna tilbake slik det opprinnelig var. En viktig brikke i dette arbeidet, er å bli kvitt rotter og reinsdyr som i sin tid ble introdusert av hvalfangerne.

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (105)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.