Fylkeskommunen har fått begjæring om å omstøte vedtaket i fylkesplanutvalgets behandling av saken om Linaaegården.

Kjøp bilde

Begjærer bevarings-vedtak omstøtt

Eierne av Linaaegården begjærer fylkesplan- utvalgets vedtak – som anbefaler regulering til bevaring – omstøtt.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

Gjennom advokatfirma Justin er det nå – som Reidar Kristoffersen tidligere har bebudet – sendt begjæring om at vedtaket omgjøres, med bakgrunn i at man mener at V-representant Aina Dahl var inhabil. Hun er vara- representant til styret i Fortidsminneforeningen Vestfold, som har engasjert seg for å bevare gården.
I begjæringen sies det at man ikke er kjent med om Aina Dahl deltok i foreningens arbeid med høringsuttalelsen, men at "hennes engasjement uansett vil ligge nær opp til inhabilitet". Hvis hun hadde stemt med mindretallet ville det stride mot foreningens formål, og hun ville ha handlet i strid med foreningens interesser, konstaterer familien Kristoffersens advokat.
For at vedtaket skal bli kjent ugyldig må inhabiliteten ha hatt betydning for utfallet, og her vises det til en uttalelse Aina Dahl er tillagt i Sandefjords Blad, hvor hun sier at det ikke hadde spilt noen rolle om en vararepresentant hadde trådt inn for henne. Dette var imidlertid en misoppfatning fra vår side. Den beror på at vi på det tidspunkt ikke var klar over at en vararepresentant for Aina Dahl i fylkesplanutvalgets møte ville ha vært en Høyre-representant. Dette er en følge av listesamarbeidet mellom V og H ved fylkestingsvalget. I kommunale utvalg er jo alle vararepresentanter normalt fra samme parti som representanten. Det Aina Dahl mente å si, var at stemmegivningen ikke hadde blitt annerledes selv om hun ikke hadde vært med i Fortidsminneforeningen.
Nå ser hun fram til å få prøvd en prinsipielt interessant sak, som kan klargjøre rammene for folkevalgtes arbeid i frivillige organisasjoner. Slike organisasjoner sliter med å rekruttere engasjerte mennesker, mener Aina Dahl.
– Og det vil være trist hvis de som ønsker å engasjere seg skal bli hindret av et feiltolket regelverk, anser Aina Dahl, som understreker at hun ikke var med i arbeidet med Fortidsminneforeningens høringsuttalelse.


(Arkivartikkel fra 10.07.2008)
 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.