Lade Gaards visuelle uttrykk har gitt Grans designpris. Det er administrerende direktør Morten Gran stolt av. Foto: Kristin Bjørntvedt

Kjøp bilde

Best design til Grans bryggeri

Lade Gaard-ølet har fått merket for godt design.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

– Vi har aldri vunnet en slik pris før og det er morsomt at det skjer etter 111 år i drift, sier Morten Gran, administrerende direktør i Grans bryggeri og legger til:
– Dette er en faglig anerkjennelse på at ølet ser bra ut.

LES OGSÅ: - Nå kan det være Ringnes sin tur til å helle ut øl

Fikk prisen på designdagen

Det er designbyrået FRANK i Oslo som har designet flaske og etikett. Det var dem som meldte flaskeølet på konkurransen.

Del på Facebook

Onsdag ble prisen delt ut under Designdagen 2011 i Oslo. Grans var en av 148 søkere. Til sammen fikk 50 tildelt merket for godt design.
– Lade Gaard fikk merket fordi ølflasken skiller seg ut i butikkhyllen. Både det visuelle uttrykket og formen på flasken er løst godt, sier Eline Strøm-Gundersen, prosjektansvarlig for Merket for god design.

 

Spesialøl med høy kvalitet

Grans har brygget Lade Gaard i litt over ett år. Det er et spesialøl med veldig høy kvalitet. Det inneholder gulvmaltet vårbygg fra Tsjekkia. Det er også benyttet tsjekkisk Saaz aromahumle for å få en ekstra markert bitterhet i ølet. Bryggingen av ølet gjøres på den «gammeldagse» måten. Det tar både lengre tid og koster mer. Det har også ført til at prislappen på Grans-ølet ligger noe høyere enn bryggeriets andre øltyper.
– Lade Gaard-øl er noe av det mest spesielle ølet vi noen gang har laget. Det selger godt og vi har også vært utsolgt flere ganger, sier Gran.
Ideen bak ølet ble klekket av Grans og Rema 1000-gründer Odd Reitan. Grans var i gang med å lage et spesialøl og Reitan ville lage et skikkelig gårdsøl. Det ble navngitt etter gården Reitan eier i Trondheim: Lade Gaard. Grans fikk frie tøyler da de utviklet ølet.

LES OGSÅ: Gjett hvem som tipset om VM-ølet

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (105)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.