Deltakerne utvikler ideer i mindre grupper. Fra venstre Inger Flagstad, Trond Aarstad, Andreas Wabø og Tone Refsahl. Foto: Kurt A. Høyessen
Kjøp bildeMyldrer byutvikling
Gode ideer samles for å lage nye oppskrifter for en vellykket byutvikling.
Ted Matthews fra British Council visualiserer. Når prosjektet er sluttført, presenteres ideene samlet. Foto: Kurt André Høyessen
Kjøp bildeSb.no på Facebook
Siste fra forsiden
Liten skapning kan velte stor pipe
Kommunen planlegger varmesentral-pipe på hele 36 meter ved Bugården
De kaller det Future City Game. Utvalgte personer fra foreningsliv, næringsliv og kommune lanserer ideer som de utvikler sammen i grupper. Fra før har de rundt 20 deltakerne samlet ideer fra andre innbyggere.
– Vi ønsker å ta Sandefjords innbyggere på alvor ved å involvere alle samfunnslag og grupperinger, sier programansvarlig Trond Aarstad i organisasjonen Citisense.
Nye øyne
Sammen med den internasjonale non-profit organisasjonen British Council ga Citisense under den store byutviklingskonferansen i juni en forsmak på prosjektet som nå er i gang.
I løpet av to dager spiller deltakerne et spill for å danne seg et bilde av Sandefjord i dag, både isolert og i forhold til verden utenfor. Om to måneder møtes deltakerne igjen for å bearbeide ideene gjennom noe som kalles Urban Ideas Bakery.
– Det er ikke snakk om noen ny byplan eller å erstatte politiske og administrative prosesser, men vi ønsker å se på byen med nye øyne, overordnede tanker og ideer og alternative måter å gå fram på, sier Aarstad.
Styrke stolthet
Inger Flagstad, tidligere rektor og nå leder i Sandefjord Kunstforening, er spent på om hun og de andre deltakerne kommer i mål med sine ideer.
– Jeg er opptatt av det kulturelle bildet i den kompakte lille storbyen Sandefjord, sier Flagstad.
Med sin deltakelse i prosjektet ønsker hun å bidra til at folk som i dag ikke er så stolte av byen sin, å bli det. Hun vil styrke bevisstheten til voksne om viktigheten av å støtte oppunder ungdommens kreativitet og det frivillige arbeidet.
– Det må koste å ha ungdommer og utvikle dem. Og det fins andre verdier knyttet til ungdom enn idrett, sier Flagstad.
(Arkivartikkel fra 07.10.2009)