Illustrasjonsfoto: Kiewic/Flickr.com

Kjøp bilde

Dårlig utstyrte skoler i Vestfold

Skolene i Vestfold skårer dårlig på utstyr til matematikk og naturfag, sammenlignet med andre fylker.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

Det viser en undersøkelse fra 2011 som Synovate har gjort på oppdrag for Tekna – Teknisk- naturvitenskapelig forening blant realfagslærere ved 900 barne- og ungdomsskoler over hele landet.

Undersøkelsen har kartlagt utstyrssituasjonen for realfagene og realfagskompetansen blant lærere på skoler i hele landet. Tilsvarende kartlegging ble utført i 2006 og 2008.

Del på Facebook

Dårlig utstyr i Vestfold

Rangerer man fylkene kommer Vestfold på 15. plass når det gjelder utstyr til matematikk og realfag. Best er skolene i Vest-Agder, Finnmark er dårligst.

I snitt svarer 75 prosent av skolene i Norge at de har tilfredsstillende utstyr til å gjennomføre kravene i Kunnskapsløftet. I toppen ligger Vest-Agder, der hele 91 prosent av skolene svarer at de har tilfredsstillende utstyr. Motsatt svarer bare 55 prosent av skolene i Finnmark det samme. I Vestfold er andelen grunnskoler som svarer at utstyret er tilfredsstillende bare 70 prosent.

På landsbasis er utviklingen likevel positiv. Mens 75 prosent av skolene i landet i dag sier de har utstyr til å gjennomføre undervisningen i matte og naturfag i tråd med Kunnskapsløftet, var andelen i 2006 bare på 50 prosent.

Bedre lærere i fylket

På spørsmål om grunnskolene har lærere som underviser i realfagene som ikke har matematikk eller naturfag i fagkretsen, skårer Vestfold tredje best av fylkene. Finnmark skårer best, mens Nord-Trøndelag skårer dårligst. I landet totalt svarer 40 prosent av skolene at de har lærere ved skolen som underviser i matematikk eller naturfag uten å ha det i fagkretsen.

I Vestfold er denne andelen nede i 30 prosent, mens Finnmark bare har 27 prosent av skolene som svarer det samme. I Nord-Trøndelag svarer til sammenligning hele 54 prosent av skolene at de har lærere som underviser i matematikk eller naturfag uten å ha det i fagkretsen.

I undersøkelsen ble det også spurt om skolene har utarbeidet en plan for å øke kompetansen blant realfagslærerne, slik de er forpliktet til. Her skårer Vestfold nest best blant fylkene, bare slått av Oslo. Aust-Agder skårer dårligst i landet. I landet totalt svarer 52 prosent av skolene at det eksisterer en plan for å øke kompetansen blant realfagslærerne.

I Vestfold svarer 63 prosent det samme, mens bare 21 prosent av skolene i Aust-Agder sier at en slik plan eksisterer. Best skårer Oslo, der hele 78 prosent av skolene sier at det eksisterer en slik plan.

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (105)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.