Edward Dreng Karlsen fikk et hardt slag i armen da bussen fra Nobina kjørte i grøfta ved Tangen i Østre Hedrum, men han mener dette bare er småtterier sammenliknet med hva som ville skjedd om den kjørte utfor veien på den andre siden. ALLE FOTO: EDWARD DRENG KARLSEN
– Flaks at vi havnet i den grøfta og ikke kjørte ut på motsatt side
Edward Dreng Karlsen skjønte hva som var i ferd med å skje da han hørte skrapelyder og snøen plutselig sprutet opp foran frontruta på bussen.
Det ble en solid helning på bussen etter utforkjøringen vedTangen. FOTO: EDWARD DRENG KARLSEN
Det ene hjulet hevet seg rundt 20 centimeter over veibanen etter at bussen havnet på skrå i grøfta. FOTO: EDWARD DRENG KARLSEN
Sb.no på Facebook
Som eneste passasjer på bussen ved Tangen i Østre Hedrum, fikk han en skrekkopplevelse ved 17-tiden torsdag kveld.
– Jeg tror ikke sjåføren kjørte fortere enn fartsgrensen, men det var jo helt klart raskere enn det som var smart. For plutselig skled bussen på isen og dundret i grøfta mens det ristet ekstremt og smalt da den traff grøfta, forteller han.
Armen traff vinduet
Han forteller at han fikk den ene armen slengt inn i en av bussrutene under sammenstøtet med grøften, men at han ikke ble skadet.
Det mener han var flaks, for hadde uhellet skjedd på motsatt side av veien, tror Karlsen det garantert ville endte med personskader.
– Vi hadde flaks. På den andre siden av veien er det en svær skråning ned mot et jorde og noen trær. Hadde vi sklidd utfor der i den farten vi hadde, kunne vi rullet rundt på taket. Det hadde vært lite hyggelig, og ville garantert gått mye verre, sier han.
Karlsen mener sjåføren virket sjokkert etter hendelsen, men sier han gjorde mye riktig da uhellet først hadde skjedd.
– Han sjekket hvordan det var gått med meg og ringte så til sjefen sin. Så ble det rekvirert en ny buss som jeg kjørte av gårde med, sier han.
– Har vært usikker lenge
Dermed ble Karlsen forsinket med en time.
– Akkurat det var det ikke så mye å gjøre med. Men jeg har ofte og lenge vært usikker på bruken av en såpass stor buss på denne ruten med trang og svingete vei, sier han.
Vi hadde flaks. På den andre siden av veien er det en svær skråning ned mot et jorde og noen trær.
Karlsen har ikke hørt noe fra busselskapet etter utforkjøringen.
– Det er egentlig litt rart. De burde vel kanskje tatt kontakt for å høre hvordan det gikk? undrer han.
LES OM en annen utforkjøring på den samme bussruta Tangen - Mørk - Skinmo for noen år siden
Bussen er på veien igjen
Ifølge Steinar Hauglann, vikarierende driftsleder hos Nobina Sandefjord, er slike utforkjøringer noe som kan skje fra tid til annen.
– Dette var ikke alvorlig. Det ble ingen personskader og ingen spesielle skader på kjøretøyet. Den er på veien igjen i dag, sier han.
Hauglann ønsker ikke å fortelle om det er foretatt spesielle sanksjoner eller samtaler med sjåføren av bussen.
– Jeg har ingen øvrige kommentarer til hendelsen, sier han.
Tangen like ved grensen til Kodal, er endepunktet for denne bussruta i Larvik.
LES OGSÅ: Ingen skadet i skolebussuhell










