Sandefjords BladNyheter
Fylkesdirektør i NAV, Trine Heibø Holm, slår fast at det har forekommet bevisst svindel, folk som har jobbet mer enn de har fylt ut på meldekortene og mottatt for mye i dagpenger.
Arkivfoto
Kjøp bilde
Bråk med Nav-brukere
Hanne Krogh Sundbø
Kjøp bilde
– Det er bevisst svindel, folk som har jobbet mer enn de har fylt ut på meldekortene og mottatt for mye i dagpenger, sier fylkesdirektør i NAV, Trine Heibø Holm.
Utviklingen i Sandefjord er motsatt av utviklingen i resten av fylket. Dagpengesvindelen i Vestfold er nesten halvert, men utgjør flertallet av sakene i Sandefjord.
Det har ikke fylkesdirektøren noen forklaring på.
– Det kan skyldes tilfeldigheter, sier hun.
Totalt ble det anmeldt 23 tilfeller av dagpengesvindel i hele Vestfold, en nedgang på 44 prosent siden 2008.
– De øvrige sakene fra Sandefjord er svindel med uføretrygd, attføringspenger, barnetrygd og stønad til enslige forsørgere, sier Heibø Holm.
Totalt ble 74 personer i Vestfold anmeldt for trygdesvindel i 2009, av til sammen 7,4 millioner. Det utgjør 4,1 prosent flere anmeldte enn i 2008.
Økningen skyldes flere anmeldelser for svindel med attføringspenger.
Det ble anmeldt 28 personer for svindel med attføringsytelser i 2009, en økning på 27 prosent.
Attføringssakene utgjør også de største summene, høyeste anmeldte beløp er 524.000 kroner.
Ni personer ble anmeldt for svindel med uføretrygd i Vestfold, i 2008 ble det anmeldt bare to tilfeller av svindel med uføretrygd.
Heibø Holm tror endringene i hvilke ytelser det avsløres svindel med kan forklares med etatens egen kontrollinnsats. Dagpengeutbetalingen har vært nøye kontrollert i flere år, siste år har kontrollene av attføringsytelsene blitt intensivert.
– Det har trolig ført til at vi har oppdaget flere tilfeller. De siste års kontroller av dagpenger kan har virket forebyggende, vet at oppdagelsesrisikoen har økt, sier Trine Heibø Holm.
På landsbasis har NAV avslørt flere tilfeller av forsøk på systematisk trygdesvindel. Arbeidsgivere har brukt sykmeldte og uføre til svart arbeid, eller bekreftet fiktive ansettelser som har gitt uberettigede ytelser fra NAV.
– Ingen av disse sakene er fra Vestfold, sier fylkesdirektør Trine Heibø Holm.
Økt innsats mot svindel har ført til økning i antall anmeldelser, og fylkesdirektøren tror det vil fortsette i 2010.
– Det er potensial for å avdekke mer, sier Trine Heibø Holm.
Publisert onsdag 27. januar 2010 kl. 06:00.
Sist oppdatert onsdag 27. januar 2010 kl. 07:52.
Varsle upassende kommentar
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 00:00 og kl. 00:00
sbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Bildegalleri
Bildegalleri fra kulturbegivenheter.
Forbruker
Se hvor det skjer.
Ukens annonser
Her finner du siste ukes avisannonser.
| P3: | 08:00 | Dagsnytt |
|---|---|---|
| P2: | 08:00 | Dagsnytt med værmelding |
| P1: | 08:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 08:00 | News |
| Deutsche Welle: | 08:00 | Journal - With In Depth |
Export =