Lakseyngelen skiller ut et enzym som bryter ned eggeskallet, men som ikke skader selve yngelen. Dette enzymet brukes i den nye hudkremen. Foto: Privat
Kjøp bildeHudkrem av lakseyngel
Sandefjordsfirmaet Kilda Biolink trekker ut enzymer fra lakseyngel for at du skal få en penere hud.
Dag Oppen Berntsen er forskningsdirektør i sandefjordsfirmaet Kilda Biolink. Han har forsket 20 år for å komme fram til den nye hudkremen. Foto: Privat
Kjøp bildeSb.no på Facebook
Siste fra forsiden
Lakselarven skiller ut et enzym som bryter ned proteinveggen i lakseegget helt uten å skade yngelen. Dette enzymet brukes nå i hudkremen som sandefjordsfirmaet nå lanserer internasjonalt.
Lang forskning
Forskningssjef i Kilda Biolink, Dag Oppen Berntsen, har doktorgrad innen molekylærbiologi og utviklingsbiologi. Han forteller at det har tatt 20 år å forske seg fram til den nye hudkremen.
I 1983 begynte jeg på hovedfag ved Universitetet i Bergen. Der studerte jeg befruktning og klekking av laks. Dette var primært forskning som skulle generere viktig kunnskap for akvakulturindustrien som da var i sterk vekst. Nå, 20 år senere, får denne kunnskapen ny relevans ved at klekke-enzymet fra laks blir benyttet som et av flere virksomt prinsipp i hudkrem, forteller han.
Skånsomt
Prinsippet bak hudkremen stammer fra en tusenårig lang tradisjon fra Kina.
Kineseren har i uminnelige tider brukt varme bad for å fjerne det øverste døde hudlaget, slik at det stimuleres til nydannelse av hud. I det som i dag kalles peeling brukes det organiske syrer, og det er en ganske brutal prosess mot huden, som kun bør utføres av profesjonelle. Vårt produkt er biologisk basert på et enzym som er spesialdesignet fra naturens side til å bryte ned eggeskallet til lakseyngelen, samtidig som yngelen ikke tar skade av enzymet. På denne måten brytes de døde hudcellene ned uten å skade den friske huden som dannes fra innsiden, sier Oppen Berntsen.
To typer
Hudkremen, som har fått navnet Zona, er allerede å få kjøpt i helsekostbutikker.
Kremen har vært på markedet siden september, og vi har fått veldig gode tilbakemeldinger. Vi har fått vite fra mennesker som lider av psoriasis at de har hatt god lindring av sine plager etter å ha brukt kremen, forteller Oppen Berntsen.
Men kremen er ikke bare myntet på mennesker med store hudproblemer.
Kremen kommer i to typer, Zona og Zona Extra. Den vanlige typen er for folk som er plaget av tørr hud, mens Zona Extra er beregnet for dem med større hudproblemer, sier Dag Oppen Berntsen.
Vi har fått veldig gode tilbakemeldinger.
Dag Oppen Berntsen
(Arkivartikkel fra 29.10.2005)



















