Kommunen brøyter fortauene rundt skolene etterhvert som brøyterne har tid. Her bakser en Virik-elev seg fram i snøen i det trange Støyten-krysset. Foto: Kurt André Høyessen

Kjøp bilde

Lisa gikk til skolen...

– Dette er det verste jeg har sett! Det er et tidsspørsmål før et barn sklir under en bil, sier forelder ved Virik skole, Anne Marthe Ingeberg.

Annonse

Dette er trafikkbildet nær Støyten-krysset kvart over 8 om morgenen, med skolebusser sørfra og vestfra som krysser hverandre. Foto: Kurt André Høyessen

Kjøp bilde

Forelder Anne Marthe Ingeberg er bekymret for skoleveien til elevene ved Virik skole. Hun har selv en datter i femteklasse, og nekter å la henne gå til skolen dersom det ikke blir ryddet for snø på gangveien ved neste store snøfall. Foto: Kurt André Høyessen

Kjøp bilde

Barna som ferdes på Kjellbergveien skal være stødige på bena. Onsdag var heldigvis gangveien måket. Foto: Kurt André Høyessen

Kjøp bilde

Sb.no på Facebook

Annonse

Farlige skoleveier i Sandefjord finnes det mange av, og enda verre er det vinterstid. Snø og is presser barna ut i veien.

Del

– Barn med akebrett og ski kan skli rett ut i veien og under en bil, sier Anne Marthe Ingeberg, som har en datter i femteklasse på Virik skole.

Kunne ikke gå på gangstien

Før det ble brøytet på fortauene tirsdag ettermiddag, var forholdene meget vanskelige i Støyten-krysset Kjellbergveien/ Haneholmveien. Gangveien var dekket av snø og is.

Ingeberg har kjørt datteren til skolen kun noen få ganger, og da hun tirsdag morgen fikk se hvordan det sto til på Kjellbergveien, ble hun skrekkslagen.

– Jeg har levd i uvitenhet. Her er det virkelig «Texas» hver morgen med busser som sklir og biler i kø. Skolen oppfordrer oss om ikke å kjøre barna til skolen fordi det er lite parkerings- og snumuligheter ved skolegården, sier hun.

LES OGSÅ: Skjermer barna med bussen

Barna er vant til veien

Tre forbipasserende foreldre kommer forbi mens Ingeberg blir intervjuet, og alle er enige med henne.

– Jeg har aldri gått til pressen før, men dette er virkelig det verste jeg har sett. Datteren min sier at veien alltid har vært sånn, og at barna har blitt vant til det. Jeg kommer ikke til å la datteren min gå til skolen dersom det kommer mer snø og det ikke blir ryddet igjen – selv om hun så gjerne ønsker å gå. Vi bor i Leikvollgata, kun tre gater nedenfor her, sier Ingeberg oppgitt.

LES OGSÅ: Denne skled mot skolebarna.

– Det samme dilemmaet dukker opp hvert år. Kommunen og fylket har mange steder å brøyte. Skoleveien er høyt oppe på prioriteringslisten, men prioriteringslisten er lang, sier rektor ved Virik skole, Kjersti Borud.

LES OGSÅ: FAU-lederen sender datteren på tryggere skolevei.

Mener kommunen gjør sitt beste

Støyten-krysset er delt mellom kommunen og fylkeskommunen, mens det er kommunen som dekker strekket ned til Virik skole.

– I første omgang måtte vi brøyte veinettet for å åpne for ferdsel. Det har vi holdt på med i helgen. Mandag morgen satte vi i gang med ryddingen. Vi har bare én til tre maskiner som rydder, sier avdelingsleder for vei og trafikk i kommunen, Øystein Nilsen.

–  I tillegg må vi forholde oss til budsjettrammene. Det vil si at vi ikke har anledning til å gyve løs og kjøre noe ekstra på nattetid.

– Jeg mener at vi kom forholdsvis raskt til Støyten-krysset. Ryddingen ved skoleveiene vil pågå i mange dager, sier avdelingslederen.

Mange FAU-ledere bekymret

FAU-ledere ved mange andre skoler bekymrer seg over utrygge skoleveier. Ved Framnes skole er det mye trafikk.

– I bakken opp mot Vesterøy kirke er det ekstremt trangt og glatt om vinteren. Bilistene tar fart for å komme opp. Før var det måket en gangsti her, men det har det ikke vært i det siste. Derfor må barna ut i veien der det er biler. Vi jobber for å få til en regulering på den veien med kjøreforbud i den tiden på dagen da flest elever ferdes på veien, sier FAU-leder Trond Evensen.

LES OGSÅ: Fjernet gangfelt og sikkerheten.

På Natvallveien og Klavenesveien føyker det ofte snø som gjør at veien blir smal for Haukerød-elevene som ferdes der.

– For elevene ved Store Bergan skole er krysset Store Berganveien/Haneholmveien det mest prekære punktet. Barna må ut i veien for å se om det kommer biler, sier FAU-leder Gisle Baugerød.

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (117)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.