Mange føler seg utrygge på jobb
Sb.no på Facebook
Lederen i Politiets Fellesforbund i Vestfold, Per E. Holt, vet at flere politifolk føler et sterkt ubehag når de drar på jobb på grunn av politiets bemanningsunderskudd.
Jeg tror vi har kommet såpass langt at politifolk har en klump i magen før de drar på jobb. Hvis de på forhånd vet at det kun er en patrulje på jobb, og at det er et trøkk i byen som gjør at det kan oppstå ting føler de ubehag, sier Holt.
Han mener det er uakseptabelt at politifolk må ta belastningen av bemanningsunderskuddet uten å få noe igjen for det.
Vi oppfordrer folk om å verne om fritiden sin. Det er ikke ulovlig å følge arbeidsmiljøloven. Det er ikke vårt ansvar å skaffe mer politifolk til veie, det er det andre som har ansvar for. Man kan ikke fortsette å tære politiet med overtidsjobbing, sier Holt.
For lite politiressurser slår tilbake på utilstrekkeligheten. Publikum er taperen.
Politiet får ikke løst alle oppgavene de burde ha løst. Publikum roper på hjelp og får ikke hjelp fordi politiet må kjøre fra oppdrag eller ikke har mulighet til å dra ut på oppdrag, sier Holt.
I høst har vestfoldpolitiet hatt tre trusselepisoder. Episoder som vanlige patruljer har måttet håndtere.
UEH er en utmerket enhet å bruke. Det er disse politifolkene som har høyrisiko, og det er her risikotillegget kommer til sin beste rett. UEH operer imidlertid veldig sjeldent som ett lag og gjør at vi også her er veldig short når ting skjer, sier Holt.
(Arkivartikkel fra 15.11.2008)















