Sandefjords BladNyheter
"Snill" og mannfolkfri trening tilbyr Ruth Cecilie Klaveness (til venstre) og Maud Anita Ekstrøm i Innersvingen treningssenter.Foto: Bjørn Ulstad
Kjøp bilde
Med det mener vi at smugtreningen finner sted i forhold til alle smugtittende menn, for menn finnes nemlig ikke i "Innersvingen"; det nye treningsstudioet som åpner i morgen, eksklusivt for damer.
Det er mange damer som ikke har lyst til å trene i svære treningsstudioer. Det kan være mange grunner til det, for eksempel at de ikke er så fornøyd med kroppen sin at de har lyst til å "opptre" i blandet selskap. Dessuten blir det mer "sosialt", og det blir mye mer lavmælt bakgrunnsmusikk, sier Ruth Cecilie Klaveness, som eier Innersvingen-avdelingene i Tønsberg og Sandefjord sammen med mannen Rolf Steen Nilsen.
Nå kan de altså ta innersvingen på sjenansen, og utfolde seg blant medsøstre.
Er tanken at man skal ta innersvingen på kiloene?
Snarere at man tar innersvingen på helseforfall. For mange er det viktig å komme i regelmessig trening. "Innersvingen" refererer seg også til at vi driver med sirkeltrening her. Det er 11 apparatstasjoner og 11 mellomstasjoner på en runde rundt rommet, sier Ruth Cecilie Klaveness.
Og i motsetning til vanlige treningsstudioer hvor man anvender vektbelastning på apparatene, så er det her bare hydrauliske apparater, sier hun.
Dette er med andre ord ikke stedet for skrotløftere som er ute etter størst mulige muskler.
Vi konkurrerer ikke med de eksisterende treningsstudioene, vi er et supplement til dem, sier Ruth Cecilie Klaveness, som regner med at mange damer vil føle at terskelen er lavere for å komme i gang med trening når de kan drive på blant likesinnede medsøstre.
I tillegg til at man trener på "snille" apparater er mellomstasjonene lagt opp med tanke på at man også skal kunne skaffe seg litt bedre kondisjon.
Det er fem Innersvingen-klubber i Norge, snart seks. De finnes i Tønsberg, Kristiansund, Eidsvold, Sandefjord, og det kommer snart en i Ålesund. Dessuten er det en liten klubb i Laukvik i Lofoten.
"Skaperen" av dette treningsklubbkonseptet er Karyn Klaveness, en opprinnelig amerikansk, helsestudiohatende dame som lider av fibromyalgi. Hun fant ut at sirkeltrening var det rette for henne. Men da hun flyttet til Norge fantes ikke dette tilbudet. Så da var det jo like greit å sette i gang selv...
Vi anbefaler at man trener tre ganger i uka, men det er opp til hver enkelt, man trener så mye eller lite som man selv vil, sier Ruth Cecilie Klaveness.
Man får instruksjon i bruken av apparatene første gangen man kommer, og det er alltid instruktører til stede hvis man trenger hjelp.
Man trener så mye eller lite som man selv vil.
Ruth Cecilie Klaveness
Publisert tirsdag 12. januar 2010 kl. 01:25.
sbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Bildegalleri
Bildegalleri fra kulturbegivenheter.
Forbruker
Se hvor det skjer.
Ukens annonser
Her finner du siste ukes avisannonser.
| NRK Alltid nyheter: | 21:00 | BBC World Service |
|---|---|---|
| P2: | 21:00 | Dagsnytt |
| NRK Klassisk: | 21:00 | Dagsnytt |
| P1: | 21:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 21:00 | News |