Tenk at det som var et lettrømmebeger er blitt flatt som en pannekake! I Karisletta Kanvas-barnehage opplever Drageklubben (altså førskolebarna) rare ting. Bak fra venstre: Jakob Viken, Mina Størby Ueland, Sander Østensen, Mathias Dalen Hansen, Andrea Bugge og Maria Monstad. Foran fra venstre: Eirik Wold Strate, Emil Johannessen, Cecilie Høeg, Henning Ramberg og Tommy Berglund. Pedagogisk leder Ellen Wold Strate viser hva som skjer med plasten når den får noen minutter i ovnen på 150 grader. Den «tenker» seg nemlig tilbake til den opprinnelige formen – flat plast. ALLE FOTO: ATLE MØLLER

Kjøp bilde

Mystisk dag for små

De vet hvordan universet ble til, at rosiner kan danse og at plast kan «tenke». Nå er Karisletta-barna klare for skolestart.

Annonse

Universet gjenskapes i mel og vann. Fra venstre: Philip Gundersen Demink, Odin Westrum, Eirik Wold Strate, Cecilie Høeg, Andrea Bugge.

Kjøp bilde

Matilde Mørtl Lie og Tommy Berglund vet nå at rosiner kan danse opp, ned og rundt omkring. Hvis bare vannet er av det brusende slaget.

Kjøp bilde

Sb.no på Facebook

Siste fra forsiden

Annonse

 

– Det blir utover og utover!
– Det blir grått!
– Så verdensrommet sånn ut?

Hm, det er ikke godt å si. Men hvis vann i en kjele skal forestille luft, og mel er støvet, så danner det seg i alle fall klumper når «luften» (vannet) virvles rundt. Og da er jo planetene dannet.

– Den klumpen er jorda!
– Jeg lurer på hvordan det smaker, sier sidemannen.
På eksperimentdagen i Karisletta Kanvas-barnehage undersøkes en rekke saker. Og det er lurt, siden de 19 skolestarterne snart skal utforske mer av virkelighetens verden fra skolebenken.

Tommy Berglund (5) liker eksperimentdagen.
– Det er gøy, for vi gjør masse rart. Og så lærer vi. Det beste blir å lage blod, mener Tommy.
Kanskje ikke så rart, når «blodet» blant annet består av smaksvennlig sirup og solbærsaft.

 

 

 

 

 

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.