Ny Jotun-fabrikk til en halv milliard

Bedre utnyttelse, større nøyaktighet og mer effektiv produksjon. Slik blir framtida på den nye fabrikken til Jotun på Vindal.

Annonse

–Det er mye som skal klaffe i forbindelse med åpning av ny fabrikk. Ny teknologi betyr også ny kompetanse og trening av folkene våre, samtidig som vi skal flytte produksjonen og fortsatt forsyne markedet, sier teknisk direktør Jan Helge Eriksen. Han ser fram til åpning. Foto: Atle Møller

Kjøp bilde

Jotuns nye fabrikk på Vindal

  • Den største enkeltinvesteringen i Jotuns historie, på omkring 500 millioner kroner.
  • Planleggingen av fabrikken startet i 2008.
  • Byggingen startet i 2010.
  • Byggeprosessen er i rute. Fabrikken vil stå ferdig til oppstart av ny produksjon første uka i mars.
  • Jotuns produksjon i Fredrikstad og i Bergen, foruten fabrikkproduksjonen på Gimle overføres til den nye fabrikken.
  • Den nye fabrikken blir arbeidsplass for omkring 250 ansatte.
  • Sandefjordsfirmaet Bygg og Maskin AS har vært hovedentreprenør på bygget, sammen med Helge Klyve AS.

Sb.no på Facebook

Annonse

200 håndverkere og installatører jobber i øyeblikket med innspurten på det 13.000 kvadratmeter store fabrikkbygget.

Del på Facebook

SE VIDEO:Intervju med teknisk direktør Jan Helge Eriksen

 


Bak veggene på Vindal monteres verdensledende teknologi.
– Vi gleder oss til å lage maling på en ny måte, sier direktør Jan Helge Eriksen, før han viser vei inn på skinnende murgulv i flunkende nye fabrikklokaler.
Gjennom store og åpne, nymalte og sterile produksjonsrom introduserer fabrikksjefen tanker og tappeprosesser, som representerer spydspisser i global malingsproduksjon.

Det som er morsomt, er at denne tunnelen ble bygd halvveis for 20 år siden.

– Dette er det ingen andre malingsfabrikker i verden som har, gjentar Eriksen.
Han viser til malingens vei fra pulver til ferdig produkt, via tanker som rommer opp til 20.000 liter. Hvert ledd er effektivisert.

LES OGSÅ: Gir Jotun-bil nytt liv
– Operatørene skal ikke lenger krysse av på papirresept for hver ingrediens. Det skal styres via data. Vi skal opprettholde den samme nøyaktigheten, men gjøre det automatisk, sier Eriksen om de nye rollene på fabrikken.

Tunnel binder ny og gammel

Som en melkemaskin binder store tanker fabrikklokalene i første og andre etasje sammen. Selve produksjonen foregår i øverste del, mens de ferdige malingsproduktene går via tappeliner som ender i spann i første etasje.
Mellom den nye og gamle fabrikken er det bygd en tunnel for et produksjonsbånd, som sender ferdig blandet og forseglede malingsprodukter rett på lager.
– Det som er morsomt, er at denne tunnelen ble bygd halvveis for 20 år siden. Allerede da de bygde første gang så de for seg at det skulle komme et nytt bygg, sier Eriksen.

LES OGSÅ: Fabrikk i støpeskjeen
Det komplekse byggverket av ny teknologi krever omfattende omstilling. Mange har vært spente på omveltningen.
– En ting er å investere i helt ny teknologi. En annen ting er menneskene i det. Det kreves mye forberedelser for å utnytte mulighetene som ligger her, sier Eriksen.
Det har gitt behov for tidenes internopplæring for ansatte i Jotun i Sandefjord.
– Vi har gjennomført over 2.000 individuelle opplæringsaktiviteter. Opplæringen her på fabrikken begynner i midten av februar.

Åpner i mars

Produksjonsplanen er lagt. Første uka i mars starter produksjonen. Først beis, deretter går det slag i slag med 18 resepter i uka. Overføringen fra fabrikken i Fredrikstad og fra fabrikken på Gimle vil foregå ut året i 2012. Godt og vel 450 ulike resepter skal innarbeides i nytt system.
– Vi kan ikke regne med at det går helt prikkfritt, og planen gir rom for at vi må gjøre enkelte ting flere ganger.

LES OGSÅ: Nedbemannet med 100 årsverk
23. januar overleveres bygget fra hovedentreprenør Bygg og Maskin. Prestisjebygget åpnes med offisiell markering 16. mars.
Investeringen på 500 millioner kroner betyr et stort skritt framover for produksjonen i Jotun. Det lokale næringslivet har også fått et løft.
– Den største delen av entreprisen på bygget, på omkring en halv milliard kroner, er tildelt lokale leverandører. Det må ha kommet godt med, sier fabrikksjefen, fornøyd og tydelig stolt.

Les også

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (116)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.