Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Økende antall omsorgssaker


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Det er en økende tendens til at saker som dreier seg om omsorgssvikt for barn havner i retten. Siste eksempel er en alenemor som krever omsorgen for barnet sitt tilbake, etter at tingretten er kommet til at barnevernet skal overta omsorgen.
Saken er klassisk. Det dreier seg om en mor som kom i dårlig selskap og brukte rusmidler. Ungen ble tatt fra henne. Det ble rettssak som hun tapte. Men hun har anket avgjørelsen til lagmannsretten, opplyser kommuneadvokat Ivar Otto Myhre.
Han tilføyer at moren mener å ha kommet på beina igjen og dermed ser seg i stand til å ta vare på barnet.
I løpet av fjoråret var det ca. 20 foreldre som ble fratatt ansvaret for sine barn av fylkesnevnden i Vestfold. Alderen på barna varierte fra bare noen måneder til 16-17 år.
– Er det noen spesiell årsak til at foreldre blir fratatt ansvaret for barna sine?
– Bruk av alkohol og rusmidler er en gjenganger. I noen tilfeller er det manglende intelligens som også gjør utslaget, sier Myhre som prosederer sakene for fylkesnevnden.
I denne nemnda sitter to legdommere, to sakkyndige dommere og en jurist.
Myhre peker på at det er gratis for foreldre å bringe slike saker inn for retten og få behandlet dem der. Han tror at det er en sterkt medvirkende årsak til at antall rettssaker har økt det siste året.


(Arkivartikkel fra 25.02.2004)

Publisert mandag 11. januar 2010 kl. 21:15.

Annonse

Kommentarer

SKRIV EN KOMMENTAR!

Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Snarveier

Snarvei sbtv sbtv

Klikk deg inn på vår nett-tv portal.

Snarvei bildeserier Bildegalleri

Bildegalleri fra kulturbegivenheter.

Snarvei forbruker Forbruker

Se hvor det skjer.

Snarvei Ukens Annonser Ukens annonser

Her finner du siste ukes avisannonser.

Webkamera

Søk i skattelistene
for 2008

Lastebiluhell på Coop OBS! på Fokserød

Se flere videoer

Nyheter på tv/radio

NRK Alltid nyheter: 21:00 BBC World Service
P2: 21:00 Dagsnytt
NRK Klassisk: 21:00 Dagsnytt
P1: 21:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 21:00 News

» Gå til TV Guiden

Annonse