Klare for maskeradeball i fjæra: Fra venstre Aurora Trongkleiv Døvik, Synne Grytnes, Oda Simonsen og Mathilde Trongkleiv Døvik. Foto: Atle Møller
Kjøp bildeOppblåst andakt og maskeradeball
På denne sommerleiren lærer barna om Jesus på en litt annerledes måte.
Å blåse såpebobler en del av de Strandinaviske Sommerleker. Leon Spolén (t.v.) og Sven Nom sparer ikke på lungekraften. Foto: Atle Møller
Kjøp bildeSb.no på Facebook
Fire jenter løper mot oss på Strand Leirsted på Østerøya. De har på seg masker de har laget selv, og er klare for kveldens begivenhet: Maskeradeball.
Da skal de spise muffins overpyntet med seigmenn, lakrisbåter og alt annet godteposen kan by på. Det må være lov, etter at hele gjengen har vært med på Strandinaviske Sommerleker.
– De som orker, får spise, sier leirsjef Charlotte Rosenberg om de overpyntede muffinsene.
Banangolf
Leirsjefen har i år tatt imot 28 barn i alderen syv til ni år til det de kaller «Oppblåste leirdager»,.
I løpet av to dager skal ungene få gjøre alt fra å blåse bobler, spille banangolf (slå en appelsin rundt med en banan som henger i en tråd rundt livet) og høre på andakt.
Det høres ut som en litt rar kombinasjon. Men arrangøren er opptatt av å gjøre barn kjent med kristendommen på en kreativ måte.
Blant annet gjennom oppblåste andakter.
– Vi bruker figurballonger i forkynnelsen for å visualisere, for eksempel ballonger formet som hjerter, forklarer Charlotte Rosenberg.
– Egentlig er hele leiren en eneste stor andakt, der vi tegner et pent bilde av Jesus gjennom alt vi sier, gjør og er.
– Litt engstelige
Guttene Leon Spolén (7) og Sven Nom (8) synes så langt det har vært aller gøyest å få seg nye T-skjorter.
T-skjortene er laget av samme stoff som fotballdrakter, og har påskriften «This is my home» – det samme Strands tidligere eier skrev på et postkort med bilde av stedet en gang i tida.
Charlotte Rosenberg forteller at flere i alderen fra syv til ni år er litt engstelige for å være borte hjemmefra uten foreldrene.
– Derfor vil vi at leirstedet skal være som et hjem – et trygt sted å være, sier leirsjefen.












