Onsdag vil byutviklere fra Drammen fortelle Sandefjords næringsliv om hvordan oppfatningen av byen endret seg fra dårlig til veldig bra. Undersøkelser viser at flere nå forbinder Drammen med flerbrukshuset Papirbredden, som bl.a. huser det nye Drammensbiblioteket og høyskolesenteret. Foto: Drammens Tidende

Kjøp bilde

Piskes av Drammen

Byutviklere fra Drammen vil gjerne si næringsutviklere i Sandefjord noen velvalgte ord.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

– Når vi klarte det, så kan hvem som helst klare det, sier Hans Petter Tonum i Drammen Næringslivsforening. Han mener Drammen hadde et dårligere utgangspunkt enn mange andre byer.
Drammen ble oppfattet som Norges største veikryss og harryby nummer én. Så startet en omveltning som skulle endre folks oppfatning. Nå er Drammen symbolet på byutvikling og folkevekst. Hva skjedde?

Del på Facebook

Turte å sette «hårete» mål

Drammen er inspirasjonskilden når Sandefjord Næringsforening møtes til foredrag og workshop på Komplett.no Arena neste onsdag.

Hans Petter Tonum fra Drammen Næringslivsforening forteller om hvordan de har lykkes gjennom langsiktig tenking, hårete mål og tett samarbeid mellom kommune og næringsliv.

Det handler om å ta innover seg hva omgivelsene faktisk mener om byen din. Det hjelper ikke at dere synes det, hvis ikke andre gjør det, sier næringsforeningslederen, som allerede har holdt mange foredrag om Drammens gode erfaringer.

Kunne velge å vente

– Vi hadde pusset opp byen, fått elvepark, bygd nytt kulturhus og fått til mye bra. Mente vi selv. Men ingen visste om det. En omdømmeundersøkelse viste at i folks hoder var vi fortsatt «harry»-byen. Vi kunne velge å vente 15 år, og håpe på at det ville gå opp for omgivelsene hva vi faktisk hadde fått til i Drammen, eller vi kunne starte en omfattende markedsføring, sier Hans Petter Tonum om starten på snuoperasjonen.

Omdømmeprosjektet ble rigget opp mellom private næringsaktører og Drammen kommune. Prosjektet satte seg tre mål. Det skulle gi kraftig forbedring av byens omdømme, gi god vekst i innbyggertallet og mer og nytt næringsliv.


– Prosjektet bygde på at Drammen allerede hadde gjort mye lurt. Vi hadde noe å fortelle om, forteller næringslivslederen.

LES OGSÅ: Tar innflyttere inn i varmen

Større vekst enn ventet

– Resultatet er at veldig mange nå har fått en ny og positiv holdning om Drammen. Kommunen ligger ikke lenger midt på treet i innbyggervekst, men er helt i tet i Norge. For næringslivet har vi fortsatt litt å jobbe med, men har lyktes med mye.

Drammen Næringslivsforening deler villig sine erfaringer med Sandefjord. Tonum vil slå pekestokken i kateteret når han kommer til Komplett onsdag.

– Jeg vet ikke så mye om hvor Sandefjord står, men jeg har allerede vært i kontakt med noen sandefjordinger som har fortalt meg at «dette kan ikke vi få til, for vi har ikke alt dere har» Det er helt feil holdning. Alle kan få det til, mener drammenseren.
Bredt engasjement oppgis som suksessfaktorer for Drammen.

– Det var 80 næringslivsaktører i prosjektet, som ikke var styrt av politikere, men ledet i et samarbeid mellom Drammen kommune, mediehuset Drammens Tidende og Byen Vår Drammen, som har ledet prosjektet.

LES OGSÅ: Vil gjerne pålegge gjenoppbygging

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (116)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.