Brannsjef Magne Johannessen konstaterer at de to lastebilene ved gartneriet i Stokke er totalt utbrent. Rask innsats hindret imidlertid spredning til et stort industribygg og tap av enda større verdier. FOTO: PER LANGEVEI

Kjøp bilde

Skal vedta ny brannordning mandag

Bare to dager før Stokkes folkevalgte skal avgjøre kommunens framtidige brannordning, klarte Stokkes eget brannkorps å avverge en gigantbrann.

Annonse

Slik så det ut på trailerbrannen like etter at brannvesenet var kommet til stedet. Totalt deltok to brannbiler, to tankbiler, en liftbil og rundt 15 brannmenn. FOTO: PER LANGEVEI

Kjøp bilde

Sb.no på Facebook

Annonse

Den kraftige lastebilbrannen i ved et gartneri i Stokke lørdag formiddag, ble bokstavelig talt brennaktuell. For mandag kveld skal Stokke kommunestyre beslutte hvordan brannordningen i kommunen skal organiseres.

Facebook-knapp kommer her

Alternativ: Nedlegging

Et av alternativene for organiseringen av brannberedskapen i Stokke er å legge ned den lokale beredskapsstyrken og inngå slokkeavtale med nabokommunene. Dette har både rådmannen og formannskapet i Stokke gått imot – de ønsker å bevare dagens ordning.

Magne Johannessen er brannsjef i Sandefjord, og har det samme faglige ansvaret for styrkene i Stokke og Andebu. Han mener lørdagens brann er et kroneksempel på hvorfor et lokalt brannvesen er så viktig:

– Før mannskapene fra Sandefjord hadde kommet til Fokserød, sto begge lastebilene i full fyr ved gartneriet. Men da hadde Stokkes egen styrke på fire mann allerede kommet fram. De klarte å holde brannen i sjakk inntil vi kom, forteller Johannessen.

LES OGSÅ: Avverget gasseksplosjon.

Forhindret storbrann

De to lastebilene sto parkert bare en meter fra bygningen det var fare for at brannen kunne spre seg til.

– Mannskapene fra Stokke klarte å forhindre at dette vanvittig, svære industribygget tok fyr. Dette viser hvor viktig det er å være tidlig ute for å minimere skadeomfanget og redde store verdier, sier Johannessen.

Ifølge brannsjefen ønsker Direktoratet for Samfunnssikkerhet og Beredskap (DSB) helst store enheter.

– Men jeg er veldig opptatt av at brannvesenet bør være der folk bor, sier Johannessen.

– Også ressurs for Sandefjord

Han sier det også på følgende måte:

– Er man tidlig nok ute, kan man faktisk slokke en brann med skonummer 43.

– Hvordan ville nedlegging av Stokkes egen styrke påvirke Sandefjord brannvesen?

– Det er ikke bare vi som bistår Stokke. De er også en ressurs for oss, sist gang i forbindelse med brannen i Vesterøya menighetsbarnehage. Da reiste Stokke til Fokserød og sto i beredskap der, påpeker Magne Johannessen.

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (116)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.