Jesper Andersson (t.v.) fra Rød ungdom klarte ikke overbevise Elias Borøchstein Syslak og Sebastian Vernang om å bli med på leksestreik i en uke. Streiken i Sandefjord er lansert på nettsamfunnet Facebook, men har ikke mange medlemmer. Foto: Olaf Akselsen

Kjøp bilde

Uenige om å droppe leksene

Rød Ungdom arrangerer leksestreik fordi de mener at skolene har for dårlige læringsforhold. Men det er ikke mange Sandefjord-elever som støtter dem.

Annonse

Sb.no på Facebook

Annonse

Målet til det politiske ungdomspartiet er å skape en leksefri skole. De mener elevenes skolehverdag burde avsluttes når skolen er over og at elevene bør ha fri når de ikke er på skolen, på samme måte som en arbeidstaker.

Del på Facebook

– Vi mener det er for dårlige læringsforhold i den norske skolen. Når elevene har et dårlig arbeidsmiljø burde de ha lik rett til å streike som vanlige arbeidere har, sier Jesper Andersson, medlem av Rød Ungdom i Sandefjord.

Vil ikke lekse-streike

Fredag var Andersson på Ranvik ungdomsskole for å spre partiets streikebudskap og prøve å få med flere ungdommer på leksestreiken.

– Vi har hørt om streiken, men vi har ikke meldt oss på og har ikke planer om å droppe å gjøre leksene våre, sier 10.klassingen Sebastian Vernang.

Han mener det er viktig å gjøre lekser, ikke bare for å lære, men også for å forberede seg til skoletimene.

– Jeg tror ikke vi ville nådd gjennom pensum hvis vi ikke skulle gjort lekser, sier elevråds-leder Elias Borøchstein Syslak.

– Karakterer går i arv

Rød Ungdom-medlem Andersson hevder at lekser bare har en læringseffekt for elever som kommer fra rike og velutdannende familier.

– Det er disse foreldrene som har kunnskap nok til å hjelpe barna sine med leksene. Karakterer går i arv og skaper sosiale forskjeller, sier han.

Det er ikke Ranvik-elevene enige i.

– Vi trenger ikke bare få hjelp av foreldrene våre til lekser, vi har medelever, læreren og ikke minst internett. Det er en god struktur her på skolen for å hjelpe hverandre med lekser, sier Sebastian.

For ham, Elias og de andre Ranvik-elevene er det heller andre ting enn en leksefri skole som opptar dem. Tre på topp er lengden på skoledagen, varm mat og lærerkvalitet.

Responsen fra Sebastian og Elias var skuffende for Jesper og Rød Ungdom. Men han gir ikke opp kampen om å få med seg flere ungdommer til å streike.

– Vi skal ikke tvinge elevene til å kutte ut lekser, hvis det fører til at de blir hengende langt etter i timene. Men de som har mulighet burde være med å demonstrere utenfor rådhuset, sier han.

Demonstrasjonen finner sted torsdag 29. september.

Jesper er selv elev ved Sandefjord videregående skole og skal leksestreike hele neste uke.

 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Jobb i Vestfold (116)

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.