Sandefjords BladNyheter
Den svenske varehuskjeden JULA med 30 forretninger ønsker å slå seg ned i Sandefjord. Nå kullkastes disse planene. Sandefjords Blad er kjent med at JULA kan havne i Nordbyen i Larvik i stedet. Foto: PRIVAT
Kjøp bilde
Tor Steinar Mathiassen brøt ut av Høyres rekker under avstemmingen.
Kjøp bilde
Gunnar Bjønness er skuffet over politikerne.
Kjøp bilde
Kommuneplanen skal revideres og gjelde for to nye år.
Planen tar blant annet for seg arealbruk, boligbygging, fritidsbebyggelse, næringsvirksomhet og vekst i folketall.
Kommer til sluttbehandling i bystyret, trolig i februar.
Formannskapet vedtok tirsdag å utvide bruksarealene for handelsvirksomhet på Pindsle og Hegna med 3.000 kvadratmeter på hvert sted.
Men det skal ikke være tillatt å selge alle slags varer. Med syv mot fire stemmer vedtok formannskapet å gi grønt lys for plasskrevende varer som planter, trelast, byggevarer, møbler, tepper, brune- og hvitevarer, data- og kontormaskiner.
Men flertallet vendte tommelen ned for å tillate salg av jernvarer.
Det betyr at varehuset JULA ikke kan få etablere seg i lokalene over Lefdal elektromarked. JULA har tegnet kontrakt om leie med Pindsle Eiendomsutvikling AS som eier disse lokalene. Men nå faller den i fisk.
Dermed går eiendomsselskapet glipp av to millioner kroner i årlige leieinntekter, penger som i stor grad skulle tilfalle Sandefjord Fotball i sponsormidler.
Styreleder Gunnar Bjønness mener det er grunn til å kritisere politikerne for avgjørelsen.
Politikerne har tidligere gitt signaler om at fotballstadion på Pindsle kunne bygges og finansieres med kommersiell virksomhet.
– Jeg oppfatter vedtaket i formannskapet tirsdag som et løftebrudd, sier Bjønness.
Tor Steinar Mathiassen brøt ut av Høyre under avstemmingen og ville tillate salg av jernvarer i det økte bruksarealet.
– I sin tid var det flere jernvareforretninger som flyttet ut fra sentrum og opp til Pindsle, sa han.
Mathiassen mente det er andre måter å stimulere til et levende sentrum enn å være restriktiv på Pindsle.
Anne Torill Gunnestad (KrF) advarte mot å åpne for utvidet detaljhandel på Hegna, for i dette området er det trafikkaos, hevdet hun.
Hun mente det burde legges bedre til rette for å få økt handel i området rundt Aagaards Plass, der det nå er mange ledige lokaler, sa hun.
Saken skal sluttbehandles av bystyret i februar.
Publisert onsdag 20. januar 2010 kl. 06:00.
Sist oppdatert onsdag 20. januar 2010 kl. 07:10.
Varsle upassende kommentar
sbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Bildegalleri
Bildegalleri fra kulturbegivenheter.
Forbruker
Se hvor det skjer.
Ukens annonser
Her finner du siste ukes avisannonser.
| NRK Alltid nyheter: | 10:16 | Politisk kvarter |
|---|---|---|
| NRK 2: | 10:20 | fra Østfold |
| NRK Alltid nyheter: | 10:30 | Alltid Nyheter |
| TV2 Nyhetskanalen: | 10:30 | Innblikk |
| Sky News: | 10:30 | The Live Desk |