Lufthavnsjef Alf-Reidar Fjeld må vente til i slutten av august før han vet hvilke destinasjoner Torp kan tilby de reisende i det kommende vinter-programmet. Arkivfoto: Per Langevei
Kjøp bildeVenter utålmodig
Ved Sandefjord Lufthavn Torp venter de utålmodige på flyselskapenes vinterprogram.
- I 2010 hadde Torp 23 destinasjoner på vinterprogrammet, året før var det 29.
- Vinterprogrammet for 2011/2012 trolig ikke klart før i slutten av august.
- Ryanair har foreløpig bekreftet fire ruter: London, Liverpool, Edinburgh og Bergamo.
- Norwegian fortsetter sin Alicante-rute.
- I 2010 reiste 1.582.000 passasjerer over Torp. av disse var cirka 1,2 millioner til/fra utlandet.
Sb.no på Facebook
I begynnelsen av juli ventet lufthavnsjef Alf-Reidar Fjeld å få vite hvilke ruter som kan tilbys fra Torp kommende høst og vinter.
– Det er i alles interesse at programmet blir klart så raskt som mulig, men vi vil nok ikke vite noe før i løpet av august, sier han nå.
Lufthavna er i daglig i samtaler med flere selskaper, både selskaper som har ruter på Torp i dag, og de som kan komme. Og Fjeld har forståelse for at selskapene bruker tid på å sy sammen programmene.
Fire fra Ryanair klare
I de siste dagene har imidlertid noen ruter kommet på plass. Den siste, til Bergamo i Italia, kom Ryanair med på fredag. Fra før har selskapet lagt ut London, Liverpool og Edinburgh.
– Nå venter vi først og fremst på selskapets ruter til Tyskland, sier markedssjef Tine Kleive-Mathisen, med referanse til Bremen og Frankfurt-Hahn.
Hun er også spent på om Ryanair kommer tilbake med Alicante (Spania). Der har det irske lavprisselskapet hatt en konflikt med lufthavna om krav til bruk av gangbroer, som de ble pålagt å bruke.
– Det er selvfølgelig lettere å selge destinasjoner når de legges tidlig ut. Det blir mer forutsigbart for alle parter. Vi opplever at programmene kommer senere og senere for hvert år, men det er også forskjeller. Widerøe har gjerne rutene klare et år i forveien, mens selskaper som vokser er senere, sier Kleive-Mathisen.
LES OGSÅ: Ber fylkeskommunen om å skaffe billigtaxi
Ingen frister
Ved Luftfartstilsynet får Sandefjords Blad opplyst at de ikke har noen frister for når flyselskapene må varsle sine ruter før igangsetting.
Derimot er det noe som heter «sloter», eller tillatelser, som selskapene søker om i juni.
– Disse kan beholdes til i slutten av august. Om de ikke er tatt i bruk da, eller ny rute ikke er varslet, mister selskapet muligheten. Men Torp er ikke slot-regulert. Derfor er det fritt fram å etablere nye ruter, sier Kleive-Mathisen.
Lufthavnsjef Alf-Reidar Fjeld avviser at spørsmål rundt landingsavgifter er årsaken til at selskapene drøyer med å lansere sine programmer.












