Vestfold er eksporttaper

– Eksportverdien fra Vestfold i august var 37,9% lavere enn i samme måned i fjor. Det betyr fortsatt sterkt redusert eksport fra vårt fylke, sier regiondirektør i NHO, Einar Røsås til nho.no.

Annonse

Sb.no på Facebook

Siste fra forsiden

Annonse

Eksporten er alvorlig redusert

Ser vi på det samlede resultatet fra årets åtte første måneder og sammenlikner med samme periode i fjor er resultatet 32,8 prosent dårligere i år, viser tall fra Innovasjon Norge.
– Selv om vestfoldtallene har vist en ørliten oppgang siden sjokkfallet rundt siste nyttårsskifte, er eksporten i 2009 alvorlig redusert. Dette understreker det faktum at finanskrisen på ingen måte er over for eksportbedriftenes vedkommende, sier Røsås til nho.no.

Vestfold er et av fylkene i Norge med størst eksportnedgang. Kun i Rogaland har eksportnedgangen vært større enn i vårt eget fylke.

Her er eksporttaperne:

Rogaland: – 36,4 %
Vestfold: – 32,8%
Telemark: – 30,2%
Nord-Trøndelag: – 22,3%
Vest-Agder: – 22,1%
Hedmark: – 20,8%
Aust-Agder: – 20,1%
Sør-Trøndelag: – 20,0%
Hordaland: – 18,1%
Oppland: – 16,9%
Troms: – 15,7%
Nordland: – 15,6%
Oslo: – 11,6%
Sogn og Fjordane: – 9,5%
Østfold: – 5,5%

Fire fylker har eksportøkning.

Eksportvinnerne er:
Akershus: 9,6%
Finnmark: 7,8%
Møre og Romsdal: 0,5%
Buskerud: 0,3%

Les mer på nho.no.


(Arkivartikkel fra 21.09.2009)
 

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.