Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Vil hjelpe hunden

Rikke Jensen (til venstre) blir instruert av veterinær Vivian Westby om hvordan et fremmedlegeme i h

Rikke Jensen (til venstre) blir instruert av veterinær Vivian Westby om hvordan et fremmedlegeme i halsen på en hund skal fjernes, her demonstrert av "Sprite", som eies av Nina Kristin Haugen. Foto: Atle Møller
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Kurs i førstehjelp for hund var midt i blinken for blant andre Rikke Jensen. Foto: Atle Møller
.

Kurs i førstehjelp for hund var midt i blinken for blant andre Rikke Jensen. Foto: Atle Møller .
Bestill bildet Kjøp bilde

Førstehjelp på hund er noe alle tobeinte hundevenner bør lære seg.

Rikke Jensen var en av rundt 20 deltakere som i går kveld fylte foajeen til Din Dyreklinikk. Med veterinærene Vivian Westby og Bente Larsen som foredragsholdere ble de loset gjennom tre timer med elementær førstehjelp på hund.
Skjer alltid noe
Rikke Jensen er stolt eier av en boxer som er mor til fire valper. Hun ville lære mest mulig førstehjelp for å kunne tre støttende til hvis noe skjer med den firbeinte vennen.
– Nå kan det hende jeg slipper å fly ned dørene her hos veterinæren. Det skjer nemlig så mye med hunden min. Masse utenom det vanlige. Også skjer det alltid på natta eller i helgene, ler hun.
– Som hva da?
– Den får fore eksempel plutselig store kuler. Like plutselig forsvinner de igjen, men da har jeg rukket å bli engstelig. Jeg innbiller meg at jeg er like glad i den som man blir i en unge. Da er det greit å være best mulig forberedt, sier hun.
Munn til snute
Vivian Westby og Bente Larsen har holdt flere kurs i førstehjelp på hund, blant andre for politiets hundeførere og medlemmer i Vestfold jeger og fisk. I går var medlemmene i Sandefjord hundeklubb spesialinvitert, og innen kvelden var omme fantes det 20 nye personer i byen som vet hvordan munn til snute-metoden skal utføres mest mulig effektivt.
– Det er viktig at folk gjør det som er riktig når hunden trenger hjelp. Hvis man gjør noe feil, kan det nemlig skade hunden. Vi opplever at de som tar kurset eller lærer seg tilsvarende førstehjelp ved å lese seg til det selv, opptrer mer rolig når det først skjer noe med hunden, sier Vivian Westby.
Vær beredt
Makkeren Bente Larsen kommer med følgende tips før man tar med seg hunden til påskefjellet:
* Først og fremst; lær deg hva normaltilstanden til hunden er, som respirasjon, puls og slimhinner. Da vet man bedre når noe unormalt skjer med hunden og hvor alvorlig det er.
* Skal du på lengre turer, ta med hjelpeutstyr som bandasjemateriell, sår-rens, saks, pinsett, tape, snutebånd og noe som kan avstive et eventuelt beinbrudd.
Lær deg hva normaltilstanden til hunden er.
Veterinær Bente Larsen



(Arkivartikkel fra 17.03.2005)

Publisert mandag 11. januar 2010 kl. 23:20.

Annonse

Kommentarer (0)

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 00:00 og kl. 00:00

Snarveier

Snarvei sbtv sbtv

Klikk deg inn på vår nett-tv portal.

Snarvei bildeserier Bildegalleri

Bildegalleri fra kulturbegivenheter.

Snarvei forbruker Forbruker

Se hvor det skjer.

Snarvei Ukens Annonser Ukens annonser

Her finner du siste ukes avisannonser.

Webkamera

Søk i skattelistene
for 2008

Nyheter på tv/radio

TV4: 07:58 Nyhetsmorgon lördag
P3: 08:00 Dagsnytt
P2: 08:00 Dagsnytt med værmelding
P1: 08:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 08:00 News

» Gå til TV Guiden

Annonse

Export =