De unge friidrettsutøverne i STIF gleder seg til morgendagens barneløp i Badeparken. I første rekke løper (f.v.): Svein Samuelsen (9), Casper Liverød Oseberg (9 1/2), Amilia Bolsø Mediaa (7 1/2) og Edvard Reier (8). FOTO: ANN KRISTIN SAASTAD

Kjøp bilde

Løper mot ny glanstid

På 80-tallet samlet Sandefjordsløpet 500 deltakere. Nå går det mot løpsfest igjen.

Annonse

Komplett.no stiller med 84 deltakere. I front (f.v.): Ingebjørg Tollnes, Stine Kjeldsrud og Elin Eskedal. FOTO: ANN KRISTIN SAASTAD

Kjøp bilde

Sb.no på Facebook

Siste fra forsiden

Annonse

Fjorårets Sandefjordsløp samlet 220 løpere på fem og ti kilometeren, i tillegg til 100 i barneløpet. I morgen stiller minst dobbelt så mange på startstreken.

- På onsdag hadde vi fått inn 420 forhåndspåmeldinger til de to lange distansene, noe som er rekord. Erfaringsmessig er det svært mange som melder seg på først på selve løpsdagen, så dette ligger an til å bli veldig bra, sier leder i STIF Friidrett Åshild Jenssen. Hun er strålende fornøyd med oppslutningen.

Løper for medalje, is og brus

Årets Sandefjordsløp har et aldri så lite jubileum lørdag. Da avvikles arrangementet for 10. gang i Badeparken. Før den tid var basen i Bugården.

- Som de siste årene avvikler vi barneløpet først. Dette er for unger opp til 11 år, forteller Jenssen.
Distansene for de unge er på 300 og 900 meter, avhengig av alder. Samtlige blir premiert med medalje, is og brus.

- På det meste har vi hatt om lag 200 barn i dette løpet, så vi håper på god oppslutning også i år, sier Jenssen.

Blant dem som for lengst har bestemt seg for å løpe er Amilia Bolsø Mediaa (7) og Edvard Reier (8).

- Jeg vinner nesten alltid, fastslår Edvard fornøyd under onsdagens friidrettstrening.
- Men ikke i fjor. Da vant jeg, kommer det kjapt fra treningsvenninnen Amilia.
Og for dem som undrer: Det er mange startheat og ingen rangering i barneløpet. Det viktigste er å delta og samtlige blir premiert som vinnere.
- Det er morsomt å få is og medalje, men det jeg liker best er å løpe, sier Amilia.

Stiller mannsterke

En rekke skoler og bedrifter har engasjert seg foran årets løp og blant dem som virkelig stiller mannsterke er Ranvik Ungdomsskole og Komplett.no.

Ungdomsskolen markerte seg også i fjor, men nå slår de sin egen rekord og stiller med 135 deltakere.
- Engasjementet ved skolen er bare helt fantastisk, fastslår Jenssen.

Fra nettbedriften Komplett er 84 ansatte i trening og klare for løp. Komplett startet "Bedriftsstafetten" og har utfordret mange arbeidsplasser til å stille med deltakere. Det har ført til engasjement rundt om i byen.
Selv har de Komplett-ansatte tatt oppgaven med egne utøvere på alvor. Onsdag hadde de generalprøve i løpstraseen.

- At vi har fått med over 80 ansatte er mer enn vi kunne drømme om, sier Ingebjørg Tollnes. Sammen med Morten Kjoss og Anette Hvitstein sitter hun i bedriftens løpskomite.

- Vi har kjørt en intern konkurranse i bedriften hvor vi har utfordret de ulike avdelingene. Det har gitt bra med påmeldinger, sier Tollnes.

Hun mener mange har lagt inn litt ekstra treningsinnsats som et resultat av fellesengasjementet.


(Arkivartikkel fra 29.05.2009)
 

Kommenter saken

blog comments powered by Disqus

Følg Sandefjords Blad på Facebook:

Les Sandefjords Blad som ePaper eller bestill papiravisen.