Både mosjonister og profesjonelle syklet Sandefjordrittet lørdag. Start og mål var ved Badeparken, og etterhvert samlet det seg mange tilskuere for å se på. Alle foto: Maja Christensen
Kjøp bildeTøffe ryttere i kupert trasé
Det første Sandefjordrittet ble en stor suksess. 351 ryttere stilte fra start lørdag.
Lars Petter Nordhaug fra Team Joker Bianchi vant overlegent. Han syntes løypa var suveren.
Kjøp bilde
Sandefjordingen Tobias Sæther (16) fra Team Proteinfabrikken KTM gjorde det sterkt i rittet.
Kjøp bilde
Stein Arthur Granerød rakk å få med seg en bolle på matstasjonen ved Damvann, som lå etter tre mil sykling. Da var det tre mil til neste.
Kjøp bilde
Rittleder Atle Pedersen setter pris på mange gode tilbakemeldinger. Løypetraseen, merking og vakthold ble roset.
Kjøp bildeSb.no på Facebook
Ved Damvann skulle rytterne opp en 2,8 km. lang bakke. Dette var den største tekniske utfordringen og det tyngste partiet.
Orket ikke å spise
– Jeg tror ikke jeg orker å spise noe som helst før den bakken der, sier Line Terese Gade.
Hun la bananen i baklomma og tok sats opp bakken.
I den samme bakken hang Ragnvald Bertelsens kjede seg opp, og syklisten falt ned i ei elv. Han kom seg raskt opp igjen.
Arrangørene har som mål at Sandefjordrittet skal være et alternativ til Birkebeineren og Farrisrunden. Her stilte både mosjonister og profesjonelle.
Nordhaug vant
Regjerende norgesmester i offroad maraton, Lars Petter Nordhaug, vant med seks minutter foran nestemann.
– Det var en veldig hard, men variert trasé. Vi slapp de lange, kjedelige strekningene på grus, sier Nordhaug fornøyd.
Tobias Sæther fra Sandefjord gjorde et veldig sterkt ritt på sin sykkelcross, en sykkel mer lik landeveissyklene.
– Jeg tryna skikkelig i en sving. Da mista jeg teten, sier Sæther.
– Han er helt fantastisk, roser pappa Geir Morten Sæther.
(Arkivartikkel fra 03.08.2009)













