Sandefjords BladKjendisnytt
(Karin Park og danske Nephew ved tre av dem, Simon Kvamm (foran), Kristian Riis (bak t.h.) og René Munk Thalund. Foto: Gitte Johannessen/NTB)
(Karin Park og danske Nephew ved tre av dem, Simon Kvamm (foran), Kristian Riis (bak t.h.) og René Munk Thalund. Foto: Gitte Johannessen/NTB)
Samarbeidet er resultatet av en slags musikalsk kontaktannonse, der Nephew søkte etter norske samarbeidspartnere da de var her i forrige måned på byLarm.
– Å jobbe med andre artister utfordrer oss, og gir et annet perspektiv utenfor vår egen, lille lukkede krets, sier Kristian Riis, gitarist i Nephew.
– Det blir en innsprøyting, en slags ny retning. Da vi jobbet med Timbaland for et par år siden, ga det oss en ny måte å se vårt eget musikalske univers på, sier Simon Kvamm, låtskriver og vokalist.
Nephew har samarbeidet med tyske Polarkreis 18.
Når de denne uken spiller for fem utsolgte hus, er det med flere gjester enn Karin Park, blant dem færøyske Eivør. For de holdt seg i Norden denne gang:
– I Skandinavia skjønner vi hverandres språk, selv om dansk kanskje er den største utfordringen for dere andre, sier Kristian Riis, gitaristen i bandet.
– Kent betyr noe for meg som skandinav, fastslår Simon Kvamm, låtskriver og vokalist, som riktignok skriver en særegen miks av dansk og engelsk i Nephew-tekstene («jeg drømmer på dansk, og tenker på engelsk»).
Karin Park nikker enig, og sier hun ble overrasket over hvor «hardt» dansk kunne lyde da hun hørte Nephew-albumet «Danmark Denmark».
– Det er coolt, sier hun – på rent svensk.
For etter atskillige år i Norge er Karin Park tilbake i sitt første hjemland,
Nephew er for øvrig blant de fem finalebandene som kan få albumcoveret sitt på et frimerke: I skarp konkurranse med Kim Larsen, Steppeulvene og Gasolins gamle covere er deres omslag til «Danmark Denmark» plukket ut.
Men Nephew-gutta hviler ikke på laurbærene.
– I Danmark er platesalget enda mer dalende enn i Norge, og som band må vi finne ut hvordan vi skal gå fremtiden i møte, sier Kristian Riis.
Derfor søker de seg nå ut, og håper på samarbeid over landegrensene som kommer begge parter til gode: At Nephew med sitt Karin Park-samarbeid får litt ekstra oppmerksomhet i Norge, mens hun får 10.000 nye lyttere når hun ankommer Danmark denne uken.
– Når man hører på en artists musikk, så kommuniserer den så mange verdier også utover det musikalske. Hører jeg noe jeg liker, tror jeg også at jeg vil like det utøveren står for; at det innebærer visse perspektiver på livet, sier Simon Kvamm.
Karin Park nikker seg enig:
– Musikken er aldri separat fra deg selv. Du sier i musikken hvem du er. (©NTB)
Publisert onsdag 10. mars 2010 kl. 13:00.
sbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Bildegalleri
Bildegalleri fra kulturbegivenheter.
Forbruker
Se hvor det skjer.
Ukens annonser
Her finner du siste ukes avisannonser.
Mikrokredittpioneren Yunus med i «The Simpsons»
Dhaka (NTB): Mikrokreditt-pioneren og nobelprisvinneren Muhammad Yunus skal spille i en spesiell episode av «The Simpsons».
Norsk-italiensk bestillingsverk til Sildajazz
Haugesund (NTB): Norchestra & Gnu Quartet «Suite for the Seagulls» er årets bestillingsverk til Sildajazz som arrangeres i Haugesund fra 11. til 15. august.
| P3: | 08:00 | Dagsnytt |
|---|---|---|
| P2: | 08:00 | Dagsnytt med værmelding |
| P1: | 08:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 08:00 | News |
| Deutsche Welle: | 08:00 | Journal - With In Depth |
Export =