Du kan være med på å kåre vinneren av årets flotteste julevindu

VINDU MED PRYDEPLER: Ane Rørstad (til venstre) og Laila Ødegård hos Blomstermakeriet Floriss i Kirkegata deltar i konkurransen om årets flotteste julevindu i Sandefjord. Sammen har de dekorert vinduene selv. FOTO: Vibeke Bjerkaas
Er du en av dem som elsker å vindusshoppe, eller bare gå og titte på vindusutstillinger før jul? Nå kan du straks få en opplevelse av førjulsstemning à la «London-light» i Sandefjord.
I disse dager gjør forretninger i Sandefjord sentrum seg klare til jul – og til en julevindu-dekorasjon-konkurranse.
For noen av deltakerne er konkurransen prestisje. Og butikkeierne gjør det de kan for at du skal få en vakker, spennende og forhåpentlig inspirerende tur i byen.
Kan hende at vinduet du går forbi har nettopp riktig ting til en tante, et barnebarn eller en pappa … eller at du ender opp med å nynne «It's beginning to look a lot like Christmas», i det du passerer.
Dekorerer med ordentlige miniepler
En av forretningene som er tidlig ute med sine utstillinger, er Floriss Blomstermakeriet i Kirkegata. Her har daglig leder Laila Rørstad og ansatte sittet foran tv-en på kveldene for å lage ranker av epler til det ene vinduet og små grankvister til det andre.
– Vi har sett på episoder av The Crown og ranket prydepler. Nå har vi ett vindu med rødt tema og ett med hvitt, sier Laila.
Kollega Ane Rørstad forteller at de er invitert med i konkurransen og at dette er noe de setter pris på.
– Dette er gøy, selv om det blir litt ekstra jobbing, sier hun.
– Vi skulle jo egentlig ikke gjøre så mye ut av det, men nå har det ene tatt det andre. Har man sagt A, så må man fortsette, smiler Laila.
De forteller at alt som er benyttet til dekorasjonene i vinduene er naturmateriale. Hos Blomstermakeriet bruker de ikke plast. Nå er butikken snudd på hodet for å få plass til den kommende sesongen.
Og når vinduene er ferdige, fortsetter de å dekorere innover i butikken.
– Det er en veldig koselig tid vi går inn i. Når vi jobber kveld og helger ser vi at folk stopper opp og kikker. Det inspirerer til å gjøre det lille ekstra, sier Ane.
Byen Vår arrangerer i byen din
For å være med i konkurransen om å vinne byens flotteste julevindu, må forretningen være medlem hos Sandefjord Byen Vår.
Kriteriene ut over dette er originalitet, og at vinduet skal skape stemning.
– Dekorasjonene må være med på å bygge opp under opplevelsen av Sandefjord som juleby, sier Elisabeth Teien i Sandefjord Byen Vår.
Når butikkene har gjort sin jobb – er det din tur. Du kan rusle en runde og se på vinduene, eller gå direkte inn på sb.no, hvor du kan stemme på din favoritt. Bildene av de aktuelle vinduene og avstemningen er klart i løpet av uke 48.
Vinduene kan stemmes på fra 30. november til 5. desember.
Vi legger konkurransen godt synlig på nettsiden vår, når denne er klar.
Kommentarer til denne saken