Nettavisen har sjekket hva det koster å fylle handlekurven med julemat i Sverige, og sammenlignet prisene med de samme varene hos Rema 1000 i uke 47.

Vi har regnet om prisene til norske kroner, og regnet ut hvor mange prosent du kan spare på å kjøpe matvarer i Sverige.

Gjennomgangen viser at ikke alt er billigere i Sverige.

Pinnekjøtt får man langt billigere her hjemme. Det sammen gjelder surkålen, og prisnivået på lutefisken tilnærmet lik det samme.

Se tabell nederst i saken.

Grisebillig ribbe

Spiser du derimot ribbe på julaften, kan en Sverige-tur gjøre godt for lommeboken.

På frossen ribbe er prisen 29,90 kiloen. Til sammenligning må man ut med over dobbelt så mye her hjemme.

Også juleklassikere som gløgg og klementiner får man betale mindre for hos nabolandet i øst.

LES OGSÅ: Skjenkereglene brutt på «Color Viking». Nå skjerpes julebord-vaktholdet

Söta brus

Det er også mye penger å spare på å handle inn boksbrus i Sverige. I Norge koster en boks brus 17 kroner inkludert pant, mens den i Sverige koster 4,41 kroner inkludert pant.

Det må tas med i beregningen at du ikke kan pante svenske brusbokser i Norge.

 

Reisekostnader bør regnes inn for å finne ut hvor mye du faktisk sparer på å handle i Sverige sammenlignet med i Norge.

LES OGSÅ: Etter 2020 får Fjord Line fire avganger fra Sandefjord, Color Line får to