Onsdag ble Sandefjords Blads og de andre Amedia-avisenes leser- og oppslagstall offentliggjort. Sandefjords Blad har 527 flere lesere enn i 2019, og har nå et opplagstall på 12.799. Det er en vekst på 4,3 prosent, fra 2019 hvor opplagstallet var 12.264.
– Jeg gleder meg mest over at vi i veldig mange år har hatt en opplagsvekst. Jeg gleder meg også over at vi har hatt en ytterligere digital vekst. Det er viktig å vite hvor vi skal være til stede for å treffe leserne, sier SB-redaktør Steinar Ulrichsen.
– Under korona har vi mistet store annonseinntekter. Veksten kompenserer ikke, men det hjelper, sier han.
Flere digitale lesere
Andre halvår i 2020 har Sandefjords Blad totalt 21.800 daglige lesere digitalt, og 15.000 daglige lesere på papir. Lesingen totalt ligger på 32.300. Av dem som leser digitalt er det flest lesere på mobil, hvor Sandefjords Blad har 17.300 daglige lesere.
– Vi sloss hver dag for å være der hvor leserne våre er, med relevante nyheter. Kommunen trenger en uavhengig nyhetskanal. De viktigste tilbakemeldingene vi får er hva som blir lest, sier Ulrichsen.
Sandefjords Blad har også 6.000 daglige lesere på eAvis.
Tønsbergs Blad og Østlands-Posten har også hatt en økning i opplagstall i samme periode. Tønsbergs Blad har nå et opplag på 22.563, som er 373 flere lesere enn i samme måling i 2019, som tilsvarer 1,7 prosent. Østlands-Posten har et opplag på 12.087, som er en økning på 80.