Rett før klokka 19 tirsdag kveld ankom Kongen, som i alle år har vært en seilervenn. På engelsk talte han til et stort publikum, både deltakere i regattaen Europe Week og andre frammøtte.

Det viktigste med seilingen er å kose seg og ha det gøy.

– Jeg ønsker alle velkommen til Norge og til Sandefjord. Jeg ønsker lykke til, og rettferdig seiling, sa kong Harald.

SE BILDENE AV KONGEBESØKET

– Viktig at han kommer

Kongen var hovedpersonen under åpningen av regattaen i Sandefjord, men selv kommer han ikke til å delta i seilasen som også skal innom Son og Oslo. Men Kongen hadde et klart budskap til dem som skal delta.

– Det viktigste med seilingen er å kose seg og ha det gøy, sa kong Harald.

Det var en storslått åpning på Europe Week 2014.

Leder i Sandefjord seilforening, Espen Berg, hadde nok å gjøre, men han kunne fortelle at kongelig besøk har stor betydning.

– For meg som har holdt på med dette lenge, har jeg opplevd en kongefamilie som har vært nær oss seilere. Det betyr mye blant annet for de internasjonale gjestene at kong Harald er her, sier Berg om besøket.

Voldsomme vindkast

Onsdag formiddag starter regattaen, med om lag 100 båter på startstreken. Tirsdagens vindkast var voldsomme og skapte enkelte problemer.

– Vi kunne ikke gjennomført seilas med den vinden vi har hatt i dag. Det har vært så mye vind at noen av båtene som skal delta, ikke har kommet seg inn i fjorden. Men de kommer nok inn i løpet av natta, sa Berg under tirsdagens åpning.

Nå ser lederen optimistisk fram til de neste dagene med seilfest i fjorden.

– Værmeldingene ser bra ut. Åpningen er fantastisk, men det mest fantastiske blir selve regattaen, konstaterte han.
Med cirka 100 båter til start onsdag klokka 11, og høyt nivå, tror han de lokale seilerne har gode muligheter.
Banesjef i Sandefjord, Christian Birkeland, har den samme oppfatningen.

– Både båten til Lasse Lund og de to til Einar Sissener bør ha gode muligheter. De har bra båter og gode mannskap.

Birkeland har hatt ansvaret for de to sløyfene det skal seiles i onsdag og torsdag, en indre, forbi Seilerholmen, og en ytre for de aller raskeste skutene. Han tror spesielt den indre banen vil være publikumsvennlig.

– For dem som har lyst til å se på regattaen, er Seilerholmen absolutt å anbefale, sier Christian Birkeland.

FAKTA: Europe week 2014

  • Classic Yacht Regatta, fra 15.-22. juli.
  • Seiler i Sandefjord onsdag og torsdag
  • Båtene seiler videre til Son fredag og så til hovedstaden.
  • Ca. 100 båter stiller til start onsdag.

Les mer om det som skjer i Sandefjord i disse dager: Kongen, regatta, grunnlovsjubileum, handel, konserter og øl